WMTBOC 2023

Novinky

Informace

Přebíráme žezlo: postřehy pořadatelské výpravy

Jičín/Falun - Švédští pořadatelé mají odpořádáno. My jsme rádi, že jsme u toho mohli být a vidět vše z první ruky. Děkujeme pořadatelům, že drobnou výpravu zástupců příštího šampionátu uvítala ve švédském Falunu. Jak se sluší dle cyklistické etikety, dáváme celé akci Kudos a doufáme, že všichni organizátoři si již řádně a zaslouženě odpočali. Pro nás to znamená, že poslední rok příprav na WMTBOC 2023 je před námi. Něco jsme na švédské výpravě odpozorovali a mnoho nápadů máme v hlavě. Zeptali jsem se jednotlivých členů výpravy, jak ze svého pohledu letošní mistrovství vnímali a co plánují na příští ročník.

IOF advisor visit. (Foto: SJC)

Ředitel WMTBOC, IOF advisor, ředitel arén, ředitel stavby tratí a národní IOF advisor se sešli v Jičíně, aby zahájili poslední rok příprav. (Foto: SJC)

Ředitel stavby tratí

Máš nějaké postřehy stavitele ohledně stavby tratí pro švédské MS? Je něco co bys chtěl udělat podobně, nebo na co je třeba dát si pozor?

Především chceme dát velký pozor na označení zakázaných prostorů tak, aby nevznikla možnost dvojího výkladu. Zvažujeme v jednom závodě použít změnu měřítka, ve Švédsku to fungovalo dobře. A zvlášť na longu si musíme dát pozor na čitelnost mapy, pokud je použito měřítko 1:15 000. Ohledně stavby nechci dělat z longu dlouhý middle a chtěli bychom stejně jako ve Švédsku vyhlásit zákaz přebíhání. Co se týče bezpečnosti, tak opravdu dobře zkontrolovat protijezdy, zvlášť pro sprint a hromadný závod.

Co se ti líbí na prostorech pro WMTBOC 2023? 

Každý terén je úplně jiný. Od těžkých, fyzicky náročných podhorských v Podkrkonoší po ultra rychlé a jezdivé v Polabí.

V doporučeních MTBO komise je bod, který říká, že cílová karanténa je pro závodníky příjemnější, než ta startovní. Letos se hrálo pouze na startovní. Jaký na to máš pohled? 

Mít startovní i cílovou karanténu je o něco komplikovanější pro pořadatele. Režim pouze startovní karantény má smysl, pokud je rozumný startovní interval a karanténa není na spoustu hodin. Letos byl interval pro long na žádost pořadatelů zkrácený pro kategorii mužů na 2 minuty, tj při počtu 70 startujících se zkrátila karanténa od uzavření do startu posledního závodníka ze 3 hodin (3 min interval) na 1:50 hod (2 min interval). Osobně si myslím, že max do dvou hodin času stráveného v karanténě, která má odpovídající zázemí (prostor pro jednotlivé týmy, místo pro rozjíždění + možnost se ukrýt třeba v případě deště) se dá uvažovat pouze o té startovní. Je to pak jednodušší např. i pro menší týmy, které mají míň členů doprovodu. Mít jenom cílovou karanténu moc nejde - to bychom museli počkat s veškerými Live GPS a streamy až do startu posledního závodníka.

Ředitel arén

Měly arény mistrovských závodů ve Švédsku vše, co by si od nich očekával, popřípadě co bys přidal? 

Arény byly dobře připravené, pro fanoušky i závodníky. My bychom do nich chtěli přidat i prezentaci našich partnerů, kteří tam budou mít své stánky a zároveň nějakou zábavu pro diváky – hlavně v Jičíně a v Nové Pace.

Otázka za team leaders a fanoušky. Bude možné si v arénách MS23 dát kávu či pivo? 

Určitě ano. Jedním z partnerů je pivovar Bernard, takže už i víme, jaké pivo to bude.

Grafika

Logo pro WMTBOC 2023 už známe, popsal bys co je v něm znázorněno? 

Jičín leží v kotlině mezi dvěma kopci, kdysi sopkami – vlevo je Veliš a vpravo Zebín. A mistrovství světa bude v Jičíně, proto ten špendlík mezi nimi. Převodník pak zobrazuje cyklistiku.


Ředitel WMTBOC

Švédsko je známé svým pokrokovým přístupem k ekologii. Jak hodnotíš ekologickou stránku letošního mistrovství? 

Pořadatelé apelovali na třídění odpadu, což je standard už i u nás, a doporučovali dopravu do karantén na kole místo auty. To bylo možné ve Falunu, kde byly karantény dostatečně blízko hlavnímu ubytování. Jídlo bylo vydáváno do recyklovatelných nádob. Nic dalšího mě bohužel neohromilo.

Co se ti líbilo a rád bys to realizoval i příští rok? 

Udržet team leaders meeting stručný a věcný a toho přístupu se držet. Ocenil jsem rozsah možností rozjíždění v karanténě před závodem. Jinak vše fungovalo jako dobře připravený Český pohár MTBO.

Co bys naopak chtěl vylepšit? 

Určitě karanténu závodníků před závodem – bylo to pro závodníky, hlavně startujících na konci startovního pole, příliš dlouhé. Díky za otázky a už se na všechny závodníky moc těšíme!

(Valerie Kamererová)

Informace
Televizní přenos z MČR

Televizní přenos z MČR

Podívejte se na televizní přenos ze závodu Mistrovství ČR v Kutné Hoře. Ať už jste byli účastníky závodu, fanoušky u počítače, diváky na závodě nebo se chcete dozvědět, jak takový závod a s ním spojený televizní přenos vlastně vypadá - neváhejte. Odkaz je zde. A samozřejmě nechybí ani pozvánka na toto Mistrovství světa :)

Informace

Buďte u toho s nimi!

 

Jádro pořadatelského týmu již více než rok pracuje na budoucí podobě šampionátu. V samotném termínu konání však bude potřebovat organizátorů mnohem více, půjde totiž o jednu z největších sportovních akcí v regionu.

Pro všechny, pro které je MTBO atraktivní náplní volného času, by proto mohla být zajímavá nabídka od ředitele organizačního výboru MS 2023 Pavla Musila: „Můžete být přímo u toho a cvrkot závodů i dění kolem nich sledovat z první ruky. Můžete být celý týden součástí největšího MTBO svátku příštího roku. Můžete analyzovat mapy s nejlepšími světovými závodníky a vlastními silami se podílet na organizaci některé části šampionátu.“

Pro dobrovolníky, kteří se budou na pořádání MS 2023 podílet, je připraveno široké spektrum podpůrných aktivit a benefitů. Samozřejmostí je strava a ubytování během celého vašeho pobytu na MS, k tomu však organizátoři i partneři přidávají další bonusy jako jsou oblečení a další dárky od partnerů MS a opomenout nelze ani značný rozvoj vašich vlastních technických, jazykových, mapových, organizačních či jiných dovedností ve specializovaných týmech v průběhu pořádání.

Vypadá to tedy na velmi akční a zajímavou možnost, jak prožít poslední týden příštích prázdnin. Máte-li zájem se stát dobrovolníkem při MS 2023, stačí jediné: přihlásit se vyplněním dotazníku na webu MS MTBO 2023.

V případě dotazů neváhejte pořadatele kontaktovat, vše potřebné najdete na stránce pro dobrovolníky.

Odkazy
Oficiální web MS 2023 v Jičíně
Bulletin WMTBOC 2023 #1
Informace pro dobrovolníky
Přihláška pro dobrovolníky MS MTBO 2023
Mezinárodní kalendář akcí v Eventoru

 

Informace

Pozvánka

Vážení přátelé orientačních závodů na horských kolech,

jménem organizačního výboru je mi ctí pozvat vás do České republiky na Mistrovství světa v MTBO 2023. Závody se budou konat v okolí měst Jičín, Nová Paka, Mostek, Ostružno, Sobotka a Seletice. Centrem mistrovství bude překrásné město Jičín, které je bránou do oblasti zvané Český ráj.

Kombinace maximálního fyzického výkonu cyklisty s navigací v neznámém terénu je to, co dělá náš sport atraktivním jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Upřímně věřím, že si kromě sportovních zážitků odvezete i nezapomenutelné zážitky z pohostinnosti a krásy nejen Českého ráje. Právě proto bych vás rád pozval i na oficiální tréninkový kemp, který se bude konat v rámci MTBO 5 days v Plzni.

Těšíme se a věřte, že děláme a maximum pro to, aby bylo 21. mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech jedinečné.

Všem závodníkům přeji hodně štěstí a všem divákům skvělé zážitky.

Pavel Musil
Předseda organizačního výboru

 

Celkem: 5 |< << 1 2 >> >|
načítat automaticky

Galerie

Nahoru